LKS Grom Wyszatyce - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Zegar

   

Logowanie

Statystyki drużyny

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.

Losowa galeria

LKS Grom - Tęcza Kosienice 18 2009-04-05
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 31, wczoraj: 188
ogółem: 1 202 385

statystyki szczegółowe

Historia Klubu


Historia klubu piłkarskiego LKS GROM Wysztyce


Mieszkańcy Wyszatyc od dawien nie chcieli być w cieniu Żurawicy, mieli swoje ambicje. Podobnie było w sporcie. W Żurawicy za datę powstania klubu, choć z pewnością tamtejsza młodzież uprawiała sport wcześniej, przyjmuje się rok 1928 a motorem powstania klubu były stacjonujące tam wojska. Młodzież Wyszatyc musiała radzić sobie sama.

Powstaje klub Za oficjalną datę powstania klubu przyjmuje się rok 1927, a więc rok wcześniej od Żurawianki, i na to są niezbite dowody. Otóż obecny radny z tej miejscowości – Tadeusz Kochanowicz wygrzebał takowy w starych dokumentach. A dokument ten mówi, że w roku 1927 Ochotnicza Straż Pożarna w Wyszatycach przekazała kwotę 128 złotych na rzecz Gromadzkiego Zespołu Sportowego w tej miejscowości. Boisko klubu było usytuowane w Wyszatycach Góra a pierwszym prezesem był Antoni Skupień. Nazwa klubu Grom też pochodzi z przeszłości a konkretnie z roku 1932. Wówczas przyjęto tę nazwę i nadano klubowi barwy biało-niebieskie. Prezesem w tym czasie był Michał Kiełtyka. Grom Wyszatyce to przede wszystkim piłka nożna. Drużyna w okresie międzywojennym występowała w rozgrywkach organizowanych przez lwowski związek piłki nożnej. Jako, że wieś była mieszanką ludności polskiej i ukraińskiej w drużynie występowali Polacy i Ukraińcy. Ci ostatni zrewanżowali się w okresie II wojny, kiedy okupant pozwolił na założenie klubu sportowego pod nazwą Sian. Założycielami Sianu byli bracia Stańkowie, ale jak przed wojną w drużynie grali tam Polacy i Ukraińcy. Jedna była różnica – drużyna Sianu grała na boisku Wyszatyce Dół.

Po wojnie W latach 1947 – 48 masowo w polskich wsiach powstawały Ludowe Zespoły Sportowe. Trochę było w tym ideologii, ale ten okres dla polskiego sportu wiejskiego był najpłodniejszy. W Wyszatycach nie musieli zakładać a jedynie reaktywować drużynę. W tym czasie drużyna grała w składzie: Stanisław Obłoczyński, Władysław Woźniak, Edward Jaroch, Leon Dedio, Franciszek Jaroch, Eugeniusz Gradowski, Władysław Wisłocki, Władysław Lizak, Włodzimierz Musak, Michał Zabłocki, Piotr Górecki, Andrzej Gradowski, Tadeusz Wachta, Władysław Lizak II. Oprócz wymienionych funkcyjnymi w klubie byli w kolejnych latach:

Władysław Zabłocki, Ludwik Kuropaś, Bronisław Stachyra, Adam Strychacz, Henryk Lizak, Henryk Laska, Stanisław Gradowski, Władysław Gradowski,Maciej Kiełtyka,Bogusław Bednarz,Zenon Kasprzyk

Sukcesy klubu Zaczynający uprawianie sportu w Wyszatycach z reguły kończyli przygodą tam na miejscu, ale były i są wyjątki. Wyszatyce mogą się pochwalić jednym z najlepszych lekkoatletów słynnego teamu Żurawianki lat pięćdziesiątych – zmarłym kilkanaście dni temu Władysławem Lizakiem. Biegał on długie dystanse, odnosił sukcesy na 3 i 10 tysięcy metrów nie tylko na mistrzostwach LZS-ów, ścigał się też na Mistrzostwach Polski. Przez prezesa Rady Ministrów został odznaczony medalem „za wybitne zasługi dla sportu”. Tadeusz Wachta z powodzeniem występował w barwach Czuwaju, później czołowym zawodnikiem Czuwaju był Krzysztof Zabłocki. Tu kończył swoją karierę piłkarską, w wieku 51 lat, były zawodnik Resovii i Polnej Przemyśl – Kazimierz Patroś. Właśnie za czasów gry i trenowania drużyny przez Patrosia piłkarze grali najwyżej w swojej historii – w klasie okręgowej, razem z JKS-em, Pogonią Lubaczów, Spomaszem Kańczuga. Oprócz Patrosia drużynę trenowali, między innymi Stanisław Kawiak, Jerzy Zając, Adam Strychacz, który zakończył piłkarską karierę w wieku 35 lat. Jego koledzy, tacy jak Henryk Laska, Henryk Lizak, Stanisław Gradowski wzięli rozbrat z czynnym uprawianiem sportu w wieku 40 lat. W ostatnich latach w barwach Czuwaju, Polonii, Piasta Tuczempy grali bracia Witold, Waldemar i Dariusz Jarochowie. Waldemar i Dariusz z powodzeniem grają w V lidze. W ostatnim sezonie wydostali Syrenkę Roźwienica ze strefy spadkowej. Od roku 1999 Grom to Ludowy Klub Sportowy posiadający osobowość prawną. Swoje boisko ma w centrum wsi. Obecne boisko było budowane w latach 1954 – 56 a zaplecze z szatniami i urządzeniami sanitarnymi powstawało w latach 1981-1984, przy wydatnej pomocy ówczesnego wójta gminy Zygmunta Sękalskiego a całym motorem budowy był Adam Strychacz.

        
    

Wspierają Nas

 

                                           

 

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Ostatnie spotkanie

Gwiazda MaćkowiceGrom Wyszatyce
Gwiazda Maćkowice 1:3 Grom Wyszatyce
2015-09-20, 13:00:00
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 6
Cresovia Kalników 4:1 LKS Niziny
Jawor Nehrybka 2:4 Tęcza Kosienice
Fort Jaksmanice 0:3 Korona Trójczyce
Błyskawica Łuczyce 0:2 Korona Olszany
Rada Orzechowce 1:7 Artmax Pikulice
Gwiazda Maćkowice 1:3 Grom Wyszatyce

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.